Monika Grabarska - klasa PSL 1
- polskie słowa, litery, pisanie, czytanie, mówienie (poprawne wypowiadanie słów).
- bazowaliśmy na (elementarzu i ćwiczeniach odpowiednich do niego).
- Inne tematy:
- pory roku, pogoda ( zapowiadam pogodę w TV - pogodynka )
- dni tygodnia, miesiące,
- sporty zimowe,
- Polska (symbole narodowe),
- zamawiam potrawy w restauracji w Polsce.
- potrafię przedstawić siebie (mam na imię, mam lat, mieszkam?)
- lektura “Plastusiowy pamiętnik “ Marii Kownackiej
- Alfabet - 24 litery (bez: ą, ę, ó, ż, ź oraz zmiękczeń i dwuznaków)
- Kolory, figury geometryczne i kształty
- Zależności przestrzenne (np. w, nad, pod, przed, za, poza, z przodu, w środku, na końcu), prawa i lewa strona
- Przeciwieństwa
- Ciało człowieka - części ciała (tutaj wierszyk "Policzymy", który dzieciaki bardzo lubią)
- Czas - pojęcie upływającego czasu, pory dnia, zegary (rodzaje), pory roku, nazwy miesięcy i dni tygodnia • dni tygodnia i nazwy miesięcy uczymy się z piosenkami, tak jak w tutejszych szkołach co bardzo pomaga dzieciom • co do jesieni, to dzieci bardzo lubią "pokazywany" wierszyk "Pada deszcz" (w zasadzie coroczny hit ;-)) • na każdą porę roku poświęcamy ok. 2 zajęć, za każdym razem robimy też jakąś pracę plastyczną (jesienią kasztanowe ludziki i stworki, zimą bożonarodzeniowe ozdoby, wiosną - wczoraj żabki, planuję jeszcze motylki)
- Jedzenie, posiłki, zdrowe odżywianie oraz gospodarstwo rolne i życie na wsi - po feriach wiosennych. • "Na straganie" - w tym roku planuję w formie teatrzyku • "Rzepka" • praca na wsi dawniej i dziś • zwierzęta hodowlane, uprawy, codzienne życie w małym i dużym gospodarstwie rolnym • podział produktów na: pieczywo, nabiał, mięso/wędliny, owoce i warzywa (nazwy) • kształt, kolor i smak owoców oraz warzyw (odgadywanie na czym i gdzie (pod ziemią, nad ziemią) rosną) • pochodzenie i jak powstają niektóre produkty, czy są pochodzenia roślinnego czy zwierzęcego
- Domy • domy, mieszkania i pomieszczenia w nich • domy różnych zwierząt, i tych domowych i dzikich (z Kubusiem Puchatkiem poznawaliśmy domy różnych ptaków, owadów, płazów i ssaków)
- Zawody (obecne i te o których rzadko już słyszymy, np. zdun, bednarz czy kołodziej) - w maju ZOO - przy okazji tematów wakacyjnych wyprawa do Zoo (jedne z ostatnich zajęć).
- Zestaw standardowy - tradycje polskie, uroczystości i święta: • Halloween, Dziady, Świeto Zmarłych i Zaduszki - robiliśmy dynie z gąbkowego papieru • Polska - moja ojczyzna (polskie symbole narodowe, wiadomości o Polsce, Legenda o powstaniu państwa polskiego, 11 listopada, 1-3 maja) - robiliśmy książeczki "jestem Polakiem" o polskich symbolach narodowych • Thanksgiving a polskie Dożynki - robiliśmy indyki • tradycje Bożego Narodzenia i Wielkanocy - robiliśmy kartki świąteczne, ozdoby choinkowe oraz kurczaczki origami i koszyczki wielkanocne) • Nowy Rok, karnawał a później Tłusty Czwartek - robiliśmy maski karnawałowe • Dzień Babci i Dziadzia, Dzień Mamy - robiliśmy laurki i drobne upominki • Legendy polskie Jeśli chodzi o piosenki to w tym roku nie mamy aż tak dużego repertuaru jak w latach poprzednich ponieważ nie mam za bardzo warunków żeby uczyć dzieciaki i miejsca żeby śpiewać.
- Piosenki i zabawy: • "Kolorowe kredki" - tą dzieciaki lubią chyba zdecydowanie najbardziej, śpiewamy i pokazujemy • "My jesteśmy krasnoludki" - tą w sumie też bardzo lubią ;-), również śpiewamy i pokazujemy • krótka piosenka "o Szkole Polskiej" na melodię stokrotki (nie umiemy jeszcze dobrze na pamięć, bo i mało ćwiczymy teraz) • Dni tygodnia - melodia jak amerykańska wersja • Miesiące - na melodię "I'm a little teapot" • bawimy się też w: "Lampa-nos", "Bałwany" ("cisza na morzu..."), śpiewamy i pokazujemy Miczitankę, • na dworze (z tyłu na placu zabaw) wczesną jesienią i na wiosnę: "Balonik", "Rolnik sam w dolinie" , "Kółko graniaste" "Chusteczka", "Nie chcę cię", "Karuzela" ("Chłopcy, dziewczęta dalej spieszmy się...")
Mariola Madejczyk - klasa 1
Uczniowe mojej klasy bardzo ciężko pracowali w tym roku, ale dzięki temu:
- znają wszystkie głoski i litery, z dwuznakami i trójznakami łącznie, i pięknie czytają czytanki z Elementarza;
- piszą dyktanda
- znają wiersze Jana Brzechwy te o zwierzętach- każda osoba jeden wiersz
- podejrzewam, że nawet o północy potrafią wymienić wszystkie samogłoski
- znają pory roku i umieją je opisać
- znają polskie legendy "O Smoku Wawelskim" i "Kwiecie paproci"
- tradycyjnie uczyli się o polskich świętach odpowiadających amerykańskim czyli Dożynki (Święto Dziękczynienia), Dzień Wszystkich Świętych (Halloween), Noc Świętojańska (Dzień Zakochanych) oraz zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe i wielkanocne
- uwielbiają też bawić się w teatrzyk i przedstawiać tam ulubione bajki, np. "Jaś i Małgosia", "Trzy świnki", "Czerwony Kapturek"
Sylwia Anforowicz - klasa 2
- Praca nad płynnym czytaniem tekstów i mówieniem. Ćwiczenie czytania tekstów w podręczniku. Wyrażanie opinii na temat omawianych tematów np. "Jak postąpiłabyś/postąpiłbyś w tej sytuacji?". Przedstawianie prezentacji na posterach o polskich miastach i miejscowościach pt. "Moje miejsce w Polsce."
- Praca nad stylem pisania. Pisanie odpowiedzi na pytania na podstawie własnych przemyśleń. Przykładowe pytania: "Jaka jest Twoja ulubiona pora roku i dlaczego?". "Jaka jest Twoja ulubiona potrawa?. Podaj przepis na nią i czynności, które należy wykonać, aby ją przygotować." "Która z legend polskich (3 legendy do wyboru) podoba się Tobie najmniej, a która najbardziej? Wyjaśnij dlaczego?"
- Projektowanie i pisanie kartek z życzeniami m.in. na Boże Narodzenie czy Dzień Matki.
- Poznawanie zasad ortografii
- Części mowy: rzeczownik, przymiotnik, czasownik.
- Pisanie wyrazów i zdań oraz mówienie słów i zwrotów w odpowiedniej formie np. "poszłam", "poszedłem" itp.
- Legendy polskie. Legendy związane z różnymi polskimi miastami np. "Legenda o Warszawskiej Syrence", "Legenda o Smoku Wawelskim", "Legenda o Złotej Kaczce".
- Śpiewanie polskich piosenek. Piosenki, które do tej pory śpiewaliśmy: "Co by było gdyby", "Dzwonki sań", "Jestem Polakiem".
Hania Borkowska - klasa 3 b
- Gramatyki - dzieci zgodnie z programem uczyły się wszystkiego poczynając od liter i głosek, samogłosek/spółgłosek, wielkiej litery, sylab, znaków przystankowych, rodzajów zdań, poprzez części mowy, na ortografii kończąc.
- Dzieci przez cały rok szlifowały pisanie przygotowując się do dyktand oraz czasami pisząc w zeszytach na zadany temat.
- Czytaliśmy i omawialiśmy fragmenty lektur: "Dzieci z Bullerbyn", "O psie, który jeździł koleją" i teraz czytamy: "Nowe szaty cesarza".
- Wspólnie z klasą 2 uczyliśmy się piosenek: "Co by było gdyby", "Dzwonki sań" i "Jestem Polakiem"
- Uczyliśmy się śpiewać i pokazywać harcerską wyliczankę: "Taka mała Miczitanka"
- Poszerzaliśmy słownictwo poprzez różnego rodzaju gry językowe, krzyżówki, czytanki, wiersze itp.
- Przy okazji omawiania słownictwa dotyczącego pogody dzieci przygotowywały krótkie wystąpienie, w którym prezentowały prognozę pogody w Polsce
- Utrwalaliśmy tradycje polskie i świętowaliśmy polskie święta poprzez różnego rodzaju prace plastyczne: dzieci robiły ludziki i zwierzaki z kasztanów, wykonywały ozdoby choinkowe na Boże Narodzenie, robiły kwiatki z bibuły oraz nagrywaliśmy krótki filmik z życzeniami dla babć i dziadków, dzieci tworzyły kartki świąteczne i pisanki na Wielkanoc.
Ania Dobrowolska - klasa 3 a
- Lektury : „ Hania Humorek”, Kinga i co z niej wyrośnie” „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”,
- Legendy polskie –:O kopalni w Wieliczce, o Złotej kaczce, o Wandzie co Niemca nie chciała, o Giewoncie i śpiących rycerzach, O królu Popielu, o smoku Wawelskim.
- Gramatyka : części mowy: rzeczownik, przymiotnik, czasownik; ćwiczenia na „ó”, „rz”, „ż”
- Kultura i tradycja – polskie zwyczaje związane z kolejnymi świętami – Dzień zmarłych, Zaduszki, Boże Narodzenie, Nowy rok, Wielkanoc. Święta obchodzone w Polsce – Dzień babci i Dziadka, Dzień kobiet, Prima Aprilis, Wielki tydzień i Lany Poniedziałek.
- Wiersze polskich poetów: Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Aleksandra Fredry.
- Prezentacje związane z wyszukaniem materiałów i informacji o Fryderyku Chopinie, wybranym zabytku w Polsce.
Ola Sarnowicz - klasa 4
Dzieci uczące się w klasie 4:
- Zapoznały się z legendami, ciekawymi miejscami, znanymi osobami, zwyczajami, strojami regionalnymi i przysmakami związanymi z różnymi regionami Polski.
- Przygotowały prezentacje i plakat o wybranym przez ucznia województwie, zawierającymi informacje o znanej osobie, ważnym wydarzeniu, muzeum albo zabytku, parku narodowym albo rezerwacie przyrody, stroju ludowym, charakterystycznej potrawie i legendzie dotyczącej tego województwa.
- Poznawały tradycje narodowe, święta obchodzone w Polsce. Opowiadały o swoich rodzinnych zwyczajach i rodzinnych świętach.
- Wspólnie czytały, pracowały z tekstem i omawiały książkę Astrid Lindgren pt.”Dzieci z Bulllerbyn”. Oglądały adaptację filmową i porównywały ją do oryginału książkowego.
- Samodzielne przeczytały wybraną przez siebie książkę i przygotowały sprawozdanie z lektury przedstawiając ja przed cała klasą.
- Opisywały ulubiony przedmiot.
- Opisywały bohatera literackiego: Mikołajka z opowiadania “Tajemny szyfr” Sempe i Goscinny'ego, Pinokia z baśni Collodiego, Matyldę z opowiadania “Miłośniczka książek” Dahla i Koszmarnego Karolka z książki Simon, Łucji z opowiadania “Lew, czarownica i stara szafa” Lewisa.
- Układały plan wydarzeń przeczytanego opowiadania czy legendy.
- Ćwiczyły umiejętności ortograficzne i interpunkcyjne: pisanie poprawnych wersji wyrazów z rz, ż, ch, h, u, ó wymiennymi i niewymiennymi, z cząstkami –ów, z partykułami nie, rozpoczynające się wielką literą (imiona, nazwiska, nazwy geograficzne, tytuły książek); rozdzielanie zdań przecinkiem, zakończenie kropką, znakiem zapytania, wykrzyknikiem, użycie myślnika przy zapisie dialogu.
- Umiały rozpoznać części mowy i dostrzegły ich użyteczność: czasownik potrzebny do informowania o czynnościach, rzeczownik potrzebny do nazywania osób, przedmiotów, roślin, zwierząt i zjawisk pogodowych, przymiotnik potrzebny do określenia wyglądu przedmiotu, postaci, zwierzęcia i do oceny książki, filmu, obrazu, liczebnik potrzebny do zapisu daty, wieku, liczbie przedmiotów, osób itp.
- Poznawały synonimy i używały synonimów w celu uniknięcia powtórzeń w swoich wypowiedziach pisemnych oraz używały różnych związków frazeologicznych przy charakteryzowaniu postaci (rusza się jak mucha w smole, zachowuje się jak osioł, mól książkowy, który pożera książki, patrzy na świat przez różowe okulary itp.).
Kasia Nealis - klasa 6
- z Fileasem Foggiem objechaliśmy świat dookoła, z Robinsonem Crusoe zamieszkaliśmy na bezludnej wyspie, z Kleksem przeżyliśmy gorączkę złota, z Kazikiem odwiedziliśmy afrykańskiego czarownika, z Miziołkiem pośmialiśmy się ze szkolnych wybryków, z Karolina wystąpiliśmy w konkursie piosenki, z Julkiem weszliśmy do świata gry komputerowej, z Konstancja odkryliśmy kolory słów, z Alcybiadesem poznaliśmy Wielki Bluff i z bohaterami Jeżycjady zagraliśmy teatrze.
- uczyliśmy się prowadzić zapiski w dzienniku, poprawnie pisac i odczytywać daty, opisywać postacie, tworzyć plan szczegółowy, tworzyć instrukcje, pisać sprawozdanie, przekazywać informacje w różnych formach
- teoria literatury: narrator pierwszoplanowy, narrator trzecioplanowy, bohater, bohater tytułowy, co składa się na język teatru, o czym opowiada utwór podróżniczo-przygodowy, czym rożni się postać epizodyczną od pierwszoplanowej, co wpływa na nastrój utworu
- pogłębialiśmy wiedzę w zakresie zakonów oraz historii średniowiecznej na podstawie "Pan Samochodzik i templariusze"
- pogłębialiśmy wiedze o częściach mowy, czyli z dziedziny gramatyki (rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki, przysłówki, liczebniki, przyimki)
- Podróżowaliśmy w czasie i przestrzeni czytając fragmenty książek Małgosia contra Małgosia, Godzina pąsowej róży, Bajki robotów, a także oglądając fragment Seksmisji; przy okazji naszych podróży pisaliśmy opowiadania science fiction
- Zwiedzaliśmy kraje fantazji i poznawaliśmy fantastycznych bohaterów czytając fragmenty Opowieści z Narnii, Terabithii, Dziewczynka z Szóstego Księżyca. Zainspirowani naszymi bohaterami i ich przygodami pisaliśmy opowiadania w stylu fantasy.
- Poprzez fragmenty książek różnych autorów poznaliśmy problemy dzieci i młodzieży zmagających się z: innością (Ta inna), niezbyt lubianymi kuzynami (Podróż za jeden uśmiech), anoreksją (Anka) i śmiercią (Oskar i Pani Róża).
- Poprzez literaturę i sztukę, a także przypomnienie sobie wydarzeń historycznych poznaliśmy różne epoki:
- Antyk w Grecji, Rzymie i Egipcie, przypominając sobie mity czytane w 6 klasie, oraz czytając fragment Z legend dawnego Egiptu Prusa i Bajki Ezopa, a także oglądając masę fotografii przedstawiających sztukę z tych krajów
- Średniowiecze na podstawie kronik (we fragmentach rzecz jasna), Bogurodzicy i oczywiście oglądając fragment Krzyżaków
- Renesans – czytając (i pisząc!!!!) fraszki, czytając treny i porównując je z wierszami Do Anki Broniewskiego; czytając sonet Petrarki; dodatkowo każdy przygotował swój plakat i prezentację o renesansie; zakończyliśmy analizując niesamowite obrazy Giuseppe Arcimboldo – WOW! „Dzieciaki” miały niesamowite spostrzeżenia!!!!!!
- Barok – tę epokę poznaliśmy poprzez plakaty przygotowane przez dzieci, oglądanie zdjęć przedstawiających sztukę i czytanie kilku utworów Morsztyna, słuchanie Czterech pór roku Vivaldiego (w tym również w wersji nowoczesnej Transsiberian Orchestra)
- Oświecenie - ten okres poznaliśmy nie tylko poprzez przykłady sztuki i malarstwa Baciarellego czy Norblina czy przypomnienie sobie najważniejszych wydarzeń historycznych, ale także porównując obecną Konstytucję RP z Konstytucją 3 maja, czytając (i słuchając) utworów Karpińskiego, takich jak Laura i Filon, Kiedy ranne wstają zorze czy Bóg się rodzi; Laurę i Filona porównaliśmy do wiersza Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej o tym samym tytule; czytając Bajki Krasińskiego i porównując je z Bajkami Ezopa, które poznaliśmy ucząc się o antyku
- Wykorzystując fragment Chłopów Reymonta poznaliśmy tradycyjne polskie zwyczaje świąteczne okresu Wielkiej Nocy.
- W okolicach rocznicy upadku powstania warszawskiego oglądaliśmy film Powstanie warszawskie i napisaliśmy jego recenzje.
- Omówiliśmy lekturę Którędy do Eldorado Marty Tomaszewskiej.
- Poza tym zajmowaliśmy się gramatyką, która, jak łatwo się domyślić, nie wzbudza nadmiernego entuzjazmu, ale – jak mus to mus.Utrwalaliśmy więc wiadomości o rzeczownikach, w tym takich, które trudno się odmieniają, czasownikach, przymiotnikach, przysłówkach. Utrwalaliśmy wiadomości z ortografii, by w naszych wypracowaniach nie pojawiały się byczki. Poznawaliśmy różne powiedzenia, przysłowia i związki frazeologiczne, takie jak prawdziwych przyjaciól poznaje się w biedzie, zgoda buduje, niezgoda rujnuje i wiele innych
- Założyliśmy i przygotowujemy gazetkę szkolną Delfinek, co też zabiera nam nieco czasu na lekcjach.
Marlena Szymaszek - klasa 8
- Powtórzenie wiadomości z gramatyki z poprzednich lat – głoska, litera, sylaba, alfabet, głoski dźwięczne i bezdźwięczne, ustne i nosowe, części mowy: rzeczownik, czasownik, przymiotnik, przysłówek, liczebnik, zaimek, przyimek, spójnik, rodzaje wypowiedzi (zdania oznajmujące, rozkazujące, pytające), zdanie i równoważnik zdania, zdania pojedyncze i rozwinięte.
- Wypowiedź pisemna – notatka, dialog, plan ramowy, opis przedmiotu, dziennik, opis postaci, zaproszenie, opowiadanie z dialogiem, opis krajobrazu, pamiętnik.
- Ortografia i interpunkcja – pisownia u, ó, rz, ż, ch, h, zapisywanie dat, pisownia nie z różnymi częściami mowy, pisownia wielką i małą literą, przecinek w zdaniu pojedynczym, nawias, dwukropek.
- Kształcenie literackie – wiersz – zwrotka (strofa), osoba mówiąca w wierszu (podmiot liryczny), epitet, adresat, rodzaje wierszy (fraszka, sonet, oda, bajka) na podstawie utworów polskich poetów, rodzaje i gatunki literackie, rym, rytm, wiersz rymowany cechy gatunkowe komiku, wyrazy potoczne a słownictwo używane w sytuacjach oficjalnych, czas i miejsce akcji, cechy gatunkowe baśni i bajki, cechy gatunkowe legendy i mitu, cechy gatunkowe fraszki.
- Epoki literackie – średniowiecze, renesans, barok, oświecenie i romantyzm
- Polscy poeci i ich utwory - Kochanowski, Mickiewicz, Krasicki
- Lektura „Maciek” Elżbieta Jodko – Kula
- Polskie tradycje i zwyczaje, przysłowia związki frazeologiczne i ich znajomość i umiejętność zastosowania, gry i zabawy pozwalające używać posiadane wiadomości (język polski).
Te trzy najstarsze klasy miały okazję spotkać się z paniami Krystyną Bałut i Bożeną Chodakowską, które opowiedziały im o swoich przeżyciach na Syberii, gdzie trafiły zesłane wraz ze swoimi rodzicami po zajęciu Polski przez Związek Sowiecki w 1939 roku. Obie panie, wraz z Armią Andersa opuściły ZSRS i przedostały się przez Persję do Indii. Ostatecznie przybyły do USA. Ich opowieści były niezwykle wzruszające i poruszające. Z rozmowy z uczniami po tym spotkaniu wiemy, że ta część zajęć zrobiła na nich ogromne wrażenie.
No comments:
Post a Comment